Co to jest Washpapa? Washable Kraft Paper zamiast naturalnej skóry

Mówimy na to różnie, Washpaper, Washpapa czy Washable kraft paper. Jest to oczywiście to samo, czyli papier, który można prać. Dla niektórych może się to wydawać dość dziwne, bo po co prać papier i do czego to wykorzystać? Jeżeli spotykacie się z tym terminem po raz pierwszy, poniżej wyjaśniamy co to jest Washpaper, jakie są rodzaje i dlaczego jest taki super!

Washpaper – co to takiego?

Najprościej można powiedzieć, że Washpaper to papier do szycia, który jest wodoodporny i można go prać. W ostatnim czasie materiał ten stał się bardzo modny. Ważna informacja! Stanowi on świetną alternatywę dla skór, gdyż do złudzenia przypomina ją w wyglądzie i dotyku. Materiał jest ulubieńcem wegan, ponieważ podczas jego produkcji nie są wykorzystywane żadne składniki pochodzenia zwierzęcego. Celuloza i latex wykorzystywane w produkcji są w pełni syntetyczne.
Washpaper to impregnowana lateksem celuloza, którą można bez obaw moczyć i ponownie nadaje się do użytku. Papier wodoodporny jest niezwykle wytrzymały i elastyczny. Ponadto nie traci koloru, nie odkształca się i nie rozpuszcza podczas prania. Materiał ten wykorzystywany jest w modzie oraz dekoratorstwie. U nas znalazł świetne zastosowanie w klapie i dodatkach. Bardzo łatwo można łączyć z innymi materiałami. W połączeniu z filcem, lnem albo skórą daje on niesamowity efekt. Ponadto na washable kraft paper można nadrukować rózne wzory, można go laminować, albo pokrywać folią, a także wypalać wypalarką, tłoczyć, czy też grawerować. Washapapa stwarza naprawdę wiele możliwości.
Washpaper posiada certyfikat Oeko-Tex, a także Forest Stewardiship Council (Scs), który jest przyznawany produktom leśnym.

Washpaper – właściwości i szycie

Materiał ma tyle zastosowań, że nie wiadomo od czego zacząć.  Papier składa się z długich włókien celulozy wzmocnionych lateksem, mimo iż jest on bardzo wytrzymały, to w dalszym ciągu jest to papier, który najzwyczajniej w świecie może się rozedrzeć. Nie jest to produkt, który możemy jeść, warto o tym pamiętać.
Teraz trochę o szyciu. Wilgotny washpaper jest znacznie bardziej wytrzymały aniżeli suchy. Łatwiej go szyć, a tym bardziej wywijać. Papier ma prawą i lewą stronę, którą łatwo da się zauważyć. Również ze względu na splot włókien, drze się łatwiej w jedną stronę. Pomimo iż washpaper jest niezwykle trwały, należy pamiętać o wzmocnieniach, a przy wywijaniu przytrzymać miejsca szycia, aby nie doszło do rozerwania. Przy szyciu można moczyć papier, wtedy praca z nim jest łatwiejsza. Niestety pomyłki nie są dopuszczalne! Po spruciu pozostają dziurki po igle, aby poprawić szycie trzeba trafiać w te same dziurki.

Papier wodoodporny, różne rodzaje Washpapa

Rodzaje Washpaper

  • Washpapa STANDARD jest najbardziej klasycznym arkuszem papieru, który wykorzystujemy w naszych plecakach. Jest to gładki, odporny na ścieranie, elastyczny papier. Pod wpływem wody ulega on nieznacznemu skurczeniu i zyskuje nieco nową strukturę skóry.
  • Washpapa AGED to po prostu papier standard, który został poddany procesom starzenia. Ten rodzaj papieru jest bardziej elastyczny i miękki, dzięki czemu można go z dużą łatwością wywijać, zaginać i układać podczas szycia. Bardzo często wykorzystuje się go do szycia metek. Można go ciąć jak papier, a szyje się jak skórę, przy czym jest niezwykle wytrzymały w praniu.
  • Washpapa Lamina  to papier pokryty błyszczącą folią. Odporny na zarysowania i ścierania, jednak nadaje się wyłącznie do delikatnego prania. Trzeba zwrócićuwagę na fakt, że foliowa powłoka może ulegać ścieraniu, zwłaszcza w miejscach zgięć.
  • Washapa COLOR to papier farbowany. Ten rodzaj papieru również można prać. Podczas pracy sprawdza się bardzo dobrze, gdyż jest on bardzo miękki i elastyczny. Warto go wcześniej wyprać, gdyż lekko farbuje. Arkusze Washpapa ulegają lekkiemu kurczeniu.
  • Washpapa SHINE, papier pokryty folią kolorową. Są one przeważnie czarne, złote, srebrne lub w kolorze cyny. Jest to jednen z materiałów, którego nie wolno prać w pralce. Czyścimy go za pomocą mokrej gąbki. W miejscach zgięć mogą pojawiać się przetarcia.
  • Washpapa FOLIA to super materiał, ostatnio z bardzo modnymi wzorami, czyli skórą węża czy marmurkiem itp. Jest bardziej wytrzymały niż laminaty.
  • Washpapa NADRUK, materiał pokryty nadrukiem UV. Nadruki te mają bardzo intensywne kolory, które nie spierają się. Jedyny problem jaki jest przy tych materiałach to bardzo intensywny, specyficzny zapach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *